Нарколабораторія знаходилася у Львівській області. Канали збуту небезпечних речовин фігуранти налагодили по всій території України. Від кримінального бізнесу отримували понад 5 млн грн «прибутку» щомісяця.
Над викриттям злочинної схеми оперативники Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України та управління стратегічних розслідувань у Львівській області, Департаменту боротьби з наркозлочинністю Національної поліції України та слідчими Головного слідчого управління Нацполіції працювали майже півроку. За цей час встановили весь ланцюг: від наркодилерів до організатора, місця знаходження нарколабораторії, каналів постачання компонентів та збуту психотропів.
Організував діяльність злочинної організації 37-річний мешканець Львівської області, який залучив як «бізнес-партнера» свого товариша. До виготовлення та збуту наркотиків були задіяні переважно місцеві мешканці. Вони займалися постачанням компонентів для діяльності лабораторії, виробництвом та збутом психотропів, прийманням замовлень, фасуванням тощо.
Лабораторія з виготовлення та синтезу карфентанілу та метадону знаходилася на території однієї із приватних садиб у Львівській області. Аби розширити «асортимент товару», лідери угруповання налагодили постачання прекурсорів та інших наркотичних засобів з-за кордону. Щоби приховати злочинну діяльність, перевізники – місцеві мешканці та іноземці - розфасовували «товар» у побутові предмети та розміщували його у «схованках» автомобілів, які постійно змінювали. Після успішно проведеної «операції» транспортні засоби продавали.
Основна частина коштів, отриманих від збуту наркотиків, витрачалася на придбання компонентів, нарощування потужностей нарколабораторії, підбір осіб для контрабандного переміщення наркотиків та їх оплату. Решту – легалізували шляхом інвестування у легальний бізнес, зокрема у розвиток фермерського господарства і туристичної бази лідера угруповання.
29 червня 2021 року поліцейські провели спецоперацію та затримали 15 учасників злочинної організації, зокрема і її лідерів. Тоді ж у зловмисників вилучили найбільшу в історії одиничну партію карфентанілу в Україні - понад 20 кг (із одного кілограма чистої речовини можна отримати близького 100 кг готового до вживання наркотику), 40 кг інших наркотичних засобів та 250 л рідких компонентів для виготовлення небезпечних речовин.
Наразі досудове розслідування у кримінальному провадженні завершено. Обвинувальний акт за погодженням з Офісом Генерального прокурора скеровано до суду. 15 фігурантам, серед яких - четверо громадян інших країн, інкримінують вчинення злочинів, відповідальність за які передбачена:
- ч. 1 ст. 255 (Створення, керівництво злочинною спільнотою або злочинною організацією, а також участь у ній);
- ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 307 (Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів)
- ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 311 (Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання прекурсорів),
- ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 313 (Викрадення, привласнення, вимагання обладнання, призначеного для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, чи заволодіння ним шляхом шахрайства або зловживання службовим становищем та інші незаконні дії з таким обладнанням),
- ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28 ч. 2 ст. 317 (Організація або утримання місць для незаконного вжив),
- ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28 ч. 4 ст. 321 (Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, перевезення, пересилання, зберігання з метою збуту або збут отруйних чи сильнодіючих речовин або отруйних чи сильнодіючих лікарських засобів) Кримінального кодексу України.
За скоєне обвинуваченим може загрожувати до дванадцяти років з конфіскацією майна.
Департамент стратегічних розслідувань
Національної поліції України